O mývalech

Mýval- biologie a rizika

Smrtelně nebezpečný medvídek mýval žije volně i v Česku. Evropská unie se ho snaží vyhladit

Na pohled roztomilé zvíře je nebezpečné, nemá přirozeného nepřítele, likviduje původní faunu. Mýval je u nás cizincem, který se tu nepříjemně množí. Domácí mazlíček z něho, ale nebude.

Za posledních dvacet let se mýval severní rozšířil na víc než sto míst po celém Česku. Za poslední rok jsme jeho výskyt zaznamenali i v okolí Prahy a v celém Středočeském kraji.

Mýval se vesele rozmnožuje po celé České republice a působí značné škody i na Vašem majetku. Hlavně ve střechách rodinných domů a hospodářských staveních. Za velmi krátkou dobu je schopen stejně jako kuna zlikvidovat střechu i s tepelnou izolací.

Na první pohled je roztomilý: podsaditý, 23 až 30 centimetrů vysoký, 40 až 60 dlouhý, se čtvrtmetrovým huňatým ocasem zdobeným obvykle pěti nebo šesti tmavými kroužky.

Na předních tlapách má neuvěřitelně dlouhé, obratné a mimořádně citlivé prsty s miliony smyslových buněk pod každým z nich. Jeho mozek se vyvinul tak, aby vyhodnocoval dotekové podněty přenášené z prstů. To například vysvětluje, proč mývalové (třeba v zoo) vypadají jakoby "mimo": nezískávají důležité informace očima jako člověk, ale hmatem. 

Zdravotní rizika